Subscribe to RSS Feed

Naturzade Camii

29 Ocak 2010 Cuma by evo

  Geçmiş günlerden birinde İzmir'e ziyarete gelen bir misafirimle  Naturzade Camii 'nin önünden geçerken ismi dikkatimizi çekti,bana sordu bende camiyi bile daha önce görmediğimi söyledim misafirim İzmir'in camilerinin adları bile tuhaf  deyince caminin adı üzerine bir kaç yorum yapmıştık,ben en son "naturalden" geliyordur  dediğimi anımsıyorum,

 Daha sonra minik bir tuş darbesiyle öğrendiklerime göre;
            Naturzade Hazretleri, Peygamber Efendimizin (S.A.V.) bir sözü üzerine, ondan aldığı Kur’an ilmi ile Smirna (İzmir) şehrine yola çıkar. Şimdiki adıyla İkiçeşmelik olarak bilinen bölgeye yerleşir. Ebu Eyyüb-el Ensari Hz.’nin yoldaşıdır. Anadolu diyarına onunla birlikte gelenlerdendir.

            Yerleşiminden sonra irşad ve tebliğ vazifesine başlar ancak Peygamber Efendimizden duyduğu sözleri ve Kur’an-ı Kerim’i çevresindekilere anlatamamanın ızdırabıyla hasret ve gözyaşlarıyla yalnızlığa çekilir. Yalnızlıkta esmanın sırlarına vakıf oldu.

            Bir gün alem-i manada Allah Resulü kendisini ziyaret eder ve Yalnızlık Suyu’nun başucunda, Hasretlik Suyu’nun da ayak ucunda çıkacağını ve o dönemin herkese faydalı olacağını söyler.

            Bu dönemden sonra Naturzade Hazretleri dürüstlüğü ve ameliyle çevresinde sevilen ve sayılan bir Hak dostu olur ve Kur’an-ı Kerim’i hayatın içinde insanlara anlatır.

            Gün geçtikçe ziyaretçileri ve talebeleri çoğalır. Kabrinin de bulunduğu şimdiki yerde dergahını açar. Efendimize inen ayetleri ve hadislerini o zamanın erkanına anlatmaya başlar.

            Biz zaman sonra, alem-i manada daha önce gördüğü rüyayı tekrar görmeye başlar. Caminin batı bölümüne gelen yerde bir kuyu açılması gerektiği bildirilir. Sabah uyanınca talebeleri ile belirtilen yeri kazarak bir kuyu açarlar. Kazılan kuyudan su çıkar.

            Bu suyu içen insanların sıkıntılarının gittiği, gözlere sürülünce de perdelerin kalktığı beyan edilmiştir. Bu su ile yıllarca ziyaretçilerine şifa dağıtmıştır.

            Kabri küçük bir caminin ön tarafına düşen dar bir alandadır. Üzücüdür ki İzmir’de yaşayan halkın çoğunluğu tarafından da bilinmemektedir. Sadece caminin yol tarafına gelen yüzünde küçük bir tabela ile orada olduğuna dair bir bilgi vardır.

            Onu ziyaret etmek Peygamber Efendimizin (S.A.V.) hasreti ile yananların şefkatine ermeye vesiledir.. Hasret çekenler onun yüzü hürmetine hasretini giderir.

            Sıkıntı, geçimsizlik, korku çeken ve buhran geçiren kadınlar ziyaret eder veya o sudan içerlerse bu halden Allah’ın izniyle kurtulurlar. Ancak ziyaret edenlerin boy abdesti ile ziyaret etmeleri hususunda Naturzade Hazretlerinin vasiyeti vardır.

            Bulunduğu bölgede yılan ve akrep sokmaması için duada bulunmuştur. O günden sonra bu bölgede bu tip bir vaka olmadığı söylenmektedir.

            Ehlullah, Naturzade Hazretleri için “Ege Bölgesinin Manevi Komutanı” demektedirler. Ziyaret saatleri olarak Perşembe günü öğlen namazından Cuma vaktine kadar, ayrıca Pazar öğlen namazından sonra sabah vaktine kadar seçilmesi uygun görülmektedir.

            Ziyaret edenlerin her türlü dert ve sıkıntıdan Allah’ın izni ile kurtulacaklarını, bulunduğu yerde hizmet ve yardım edenlerin de şefaate nail olacaklarını, üç sefer ziyaret edenlerin rüya aleminde istedikleri şeyin neticesini göreceklerini vasiyet etmiştir.

Continue Reading
0 yorum